Vzácna návšteva

18.05.2017

Reprezentovala Slovensko na piatich paralympijských hrách, je majsterkou sveta a stala sa víťazkou ankety Medzinárodného paralympijského výboru o najlepšieho paralympionika sveta za február 2017.

Jej zlatú medailu z Rio de Janeira si mohli poťažkať v ruke či zavesiť na krk žiaci Cirkevnej základnej školy Žofie Bosniakovej v Šuranoch. Na besedu s nimi prišla Veronika Vadovičová.

So svojim hendikepom si zvykla na to, že nič v živote nie je zadarmo a že musí vydať veľa úsilia aby dosiahla to po čom túži. Napriek tomu pôsobila vyrovnane, stále sa usmievala a otvorene rozprávala o živote na vozíku. V rozhovore s ňou sa žiaci dozvedeli tiež zaujímavosti z jej detstva, školských čias, či ako sa dostala k športovej streľbe. Veronika trpezlivo odpovedala na ich zvedavé otázky. Mohli si tiež poťažkať a pozrieť vzduchovku (vážiacu okolo 5 kg) ako aj prezrieť si medaily z paralympiád. Veľmi ich oslovilo video o tom, čo všetko ľudia s hendikepom „môžu“ robiť. Napríklad hrať na hudobných nástrojoch, mať rodinu, pracovať, riadiť auto, pilotovať lietadlo, skákať do výšky s jednou nohou, byť modelkami, či hrať futbal aj napriek tomu, že sú zrakovo postihnutí.

Veronika o sebe prezradila: „Som taká, ako ostatní, len s tým rozdielom, že mi všetko trvá o niečo dlhšie. Každý predsa máme nejaké obmedzenie, len to moje je vidieť.“ Deťom zdôraznila, že človek musí stále čeliť novým výzvam. Bez ohľadu na to, či je zdravý, alebo nie. Veď prekážky sú na to, aby sa prekonávali…

Deťom ostanú okrem podpísaných fotografií nezabudnuteľné zážitky a spomienky na túto jedinečnú ženu.